22024
1146

Як стати власником свого сайту

Сайт – це просто: шість етапів розробки та виготовлення веб-проекту

Навіть найпростіший, на перший погляд, веб-сайт вимагає пройти кілька стандартних етапів і процедур в процесі його розробки та виготовлення: починаючи з упорядкування вихідної інформації і закінчуючи вирішенням технічних проблем. Якщо ви уважно прочитаєте цю статтю до кінця і виконаєте всі ці етапи роботи, ви станете щасливим володарем сучасного корисного ресурсу, що відрізняється технічною досконалістю і інформативністю. Таким чином, ваш сайт буде мати всі характеристики, необхідні для того, щоб він став надійним помічником і невід’ємною складовою бізнесу, яким займається його власник. Звичайно ж, всі колективи розробників працюють по-різному, але існують основні характерні етапи, які проходить кожна команда:

 • збір інформації;
 • планування;
 • разроблення дизайну;
 • верстка;
 • інсталяція та тестування;
 • обслуговування.

Ми намагатимемося детально зупинитися на кожному з них.

 1. Збір інформації
 2. Першим кроком для початку робіт над майбутнім успішним веб-сайтом є збір і аналіз інформації. Для того, щоб продумати компоновку і дизайн сайту, необхідно прийняти до уваги багато аспектів і нюансів.

  Взагалі кажучи, перший крок - це найважливіший крок, і на цьому етапі важливо мати тверде розумiння цілей і завдань сайту в контексті профілю діяльності компанії, для якої створюється сайт. Важливо правильно тлумачити мету і перспективи бізнесу компанії, а найголовніше – правильно оцінювати той благотворний вплив, яке може спличинити веб-сайт на ваш бізнес.

  Важливо, щоб веб-дизайнер перш, ніж починати роботу, поставив замовнику багато запитань. Якщо це не відбувається, сміливо можете з ним розлучитися – шансів на якісне виконання роботи майже немає. Якщо ж він стомлює вас докладними розпитуваннями, намагаючись глибше зрозуміти ваш бізнес і оцінити обсяг виробничих функцій, що підлягають автоматизації на веб-сайті – не лінуйтеся докладно йому відповідати, це повністю в ваших інтересах.

  Ось які пункти слід обов’язково обговорити з менеджером веб-студії, перш ніж буде складено технічне завдання:

  Призначення сайту: Ви хочете надати відвідувачеві сайту інформацію, просувати послугу або продати продукт?
  Яких цілей ви хочете досягти? Найчастiше зустрічаються такi варіанти відповідей на дане питання – заробити гроші або поширити серед тієї чи іншої аудиторії якусь інформацію.
  Визначте цільову аудиторію. Чи можете ви уточняти групу людей, які допоможуть вам досягти поставлених цілей? корисно уявити собі «ідеального» відвідувача вашого веб-сайту. Визначте необхідні параметри – вік, стать, і інтереси. Це вкрай важливо для того, щоб вибрати зміст, розташування блокiв та стиль дизайну вашого сайту.
  Продумайте зміст сайту. Яка інформація повинна бути на сайті, щоб він подобався людям з обраної вами цільової аудиторії? Що ці люди будуть шукати? Детальні відомості про щось, деякий продукт або послугу, захочуть оформити онлайн-замовлення або отримати консультацію?

 3. Планування
 4. Використовуючи інформацію, зібрану і систематизовану на першому етапі, ми зможемо більш детально розкреслити структуру нашого веб-сайту. Даний етап роботи іноді називають складанням мапи сайту.

  Мапа сайту є списком всіх основних тематичних розділів сайту, а також переліком підрозділів, якщо такі будуть у наявностi. Ця робота не марна, мапа сайта буде для вас дуже потрібним і корисним документом. Після того як буде складена мапа, ви зможете набагато чіткіше уявити собі, де слід розташувати той чи інший контент, яким чином треба розпланувати навігаційну систему.

  Необхідно постійно пам’ятати, що користувач веб-сайту – ваш потенційний або діючий клієнт. Це ті самі люди, які будуть дізнаватися подробиці про ваші товари та/або послуги, або будуть купувати ці товари та/або замовляти послуги. Хороший користувальницький інтерфейс не просто створює зручність користувачам. Гарний інтерфейс закладає основи значних рівнів продажу на вашому сайті.

  На етапі планування сайту веб-дизайнер повинен допомогти вам вирішити, які саме технології мають бути реалізовані в алгоритмі програмного забезпечення сайту. Перш за все необхідно обрати тип та «модель» системи керуваання контентом сайту.

  Чи потрібна на сайті форма зворотного зв’язку? Чи слід доповнити сайт інтерфейсом для надання онлайн-консультацій? Яка розробка має бути базою для подальшого розвитку алгоритмів сайту? Чи буде це перший-ліпший фреймворк,на кшталт WordPress або Yii? А, може бути, в простих випадках необхідно зовсім відмовитися від стандартних CMS і виконати алгоритм сайту на так званому «чистому PHP»?

  Так чи інакше, для новачків питання вибору технологій досить складне і розділяється на безліч підпитань, кожне з яких гідне окремої статті. Тому, якщо замовник недосвідчений в технічних тонкощах веб-програмування, тут йому доведеться повiрити фахівцю, сподіваючись на те, що хороша репутація цього спецiалiста виявиться достатньою страховкою від помилкових рішень.

 5. Дизайн
 6. Той обсяг інформації щодо майбутнього сайту, який нам вдалося зібрати в попередніх пунктах, дозволяє перейти до продумування зовнішнього вигляду сайту, або як зазвичай кажуть, до його дизайну.

  Найважливішим фактором, який ми повинні тут брати до уваги, є цільова аудиторія майбутнього сайту. Зовнішній вигляд сайту, призначеного для підлітків, наприклад, буде істотно відрізнятися від дизайну в разі розробки офіційного ресурсу якоїсь фінансової установи.

  В процесі розробки ескізу можна забувати про такі специфічні елементах, як логотип фiрми або корпоративні кольори компанії, що забезпечить оригінальний зовнішній вигляд і чітко ідентифікує бізнес-структуру замовника. Технологія розробки дизайну полягає в тому, що художник малює ескіз сайту. Зазвичай цей ескіз виконується у вигляді файлу jpg, який, після того, як буде затверджений замовником, стане основою для HTML-верстки макету сайту. Окрім ескізу головної сторінки, необхідно розробити дизайн внутрішніх сторінок, а також ввигадати, намалювати і виконати в електронному вигляді спеціальні символи, іконки, лінії та рамки.

  Важливо, щоб на цьому етапі ви працювали в максимально тісному контакті з дизайнером. Обмін думками, оцінками та ідеями буде впливати на остаточний дизайн вашого веб-сайту якнайкраще.

 7. Виготовлення: програмування, верстка, інсталяція
 8. Ось і прийшов момент, коли можна братися до втілення всіх ідей та замальовок «в металі». Спеціалізація персоналу, що виконує цей етап, безпосередньо витiкає з назви даного пункту: верстальник створює шаблон сайту виходячи з дизайнерських ескізів, а програміст кодує та інсталює алгоритм сайту. Далi треба реалізувати інтерактивні елементи, такі, як форма зворотного зв’язку, форма редагування особистих даних, сторінки складання та сплати замовлень інтернет-магазинів.

  Тут треба розтлумачити для недосвідчених читачів, що в більшості випадків програмісту не потрібно нічого програмувати, за великим рахунком. Вся справа в тому, що багато функцій сайту вже давно запрограмовані. Перефразовуючи популярний кінофільм, можна було б сказати, що «все вже запрограмовано попередниками». Однак, не все так просто. Існує багато складних і нестандартних користувальних завдань, де без програмування обійтися не можна аж ніяк.

  Навіть якщо виконавцю не доведеться писати об’ємні спеціалізовані блоки програмного забезпечення, такі як спеціалізовані системи знижок, персонал веб-студії зобов’язаний володіти тонкощами процесорних середовищ і фреймворків, інакше нiяк не можна. Тому замовнику слід орієнтуватися на виконавців, що мають відповідну кваліфікацію у цiй сферi.

  Процеси верстування, програмування та інсталяції, як правило, неможливо вiдокремити один від одного, вони виконуються в єдиному виробничому процесі. Готові блоки коду HTML/CSS вмонтовуються в програмні модулі, якi потiм тестуються в єдиному проекті. Добре, якщо в цьому процесі певну участь приймає замовник, який може виконати елементарне тестування і дати проміжну оцінку зовнішнього вигляду та функціоналу майбутнього сайту.

 9. Тестування і запуск
 10. На даному етапі веб-митцю належить допрацювати дрібні деталі проекту і протестувати веб сайт. У великих компаніях для тестування цього існують відповідні посадові одиниці. Тестувальник повинен перевірити повну функціональність форм і сценаріїв, упевнитися в сумісності різних модулів і блоків, відкрити сайт в різних браузерах, протестувати форми зворотного зв’язку і редагування параметрів замовлення інтернет-магазину.

  Окрім зовнішньої перевірки, яку виконує тестувальник, необхідна також перевірка валідності HTML/CSS коду. Для цього існують спеціальні онлайн-сервіси, однак і людині на цьому етапі належить виконати великий обсяг роботи. Звідси зрозуміло, що кваліфікований веб-дизайнер в наш час повинен володіти вражаючою сукупнiстю спеціальних знань, добре розумiтися на сучасних стандартах і засобах розробки веб сайту.

  На етапі запуску веб-майстер повинен виконати кілька технічних операцій, на яких ми не будемо детально зупинятися в цій статті. Відзначимо лише, що суть цих операцій полягає у реєстрації та налаштування параметрів домену, конфігурації веб-сервера та забезпеченню безпеки сайту для захисту від можливих посягань на його цілісність з боку зловмисників.

  Ще один важливий етап – SEO-настройка сайту, тобто забезпечення коректного змісту сайту з точки зору придатності для індексації пошуковими системами, такими як Яндекс та Google. Оскільки дана тематика складна для непідготовленого читача, зупинятися на ній докладно немає сенсу. Відзначимо лише, що важливими є т.зв. метадані сайту – метазаголовки і метаописи сторінок, ключові слова. Крім того, з точки зору SEO ставляться специфічні вимоги до контенту сайту. Замовнику-початківцю слід розуміти, що SEO-заходи дуже важливі для майбутнього сайту, в іншому випадку ваш новий проект може виявитися «валiзою без ручки», оскільки ніхто не буде цей сайт відвідувати.

 11. Супровід сайту
 12. Отже, ваш сайт готовий і чудово працює. Але не можна зупинятися на поточних досягненнях, необхідно залучити відвідувачів на новий сайт, щоб ознайомити їх з вмістом ваших послуг та/або з описом продуктів і товарів. Дуже важливо, щоб відвідувачі поверталися на сайт ще і ще, це буде означати, що ваш сайт дуже якісний. А для того, щоб інформація на сайті завжди відповідала реальності (зараз кажуть "в офлайні"), найкраще скористатися відповідними послугами провайдера. Мова йде про т.&nbsap;зв. контент-менеджмент, так називається послуга внесення змін до вмісту сайту та імплементація доповнень.

  Окрім контенту, певних зусиль вимагає і технічна сторона справи. Наприклад, якщо контент сайту постійно змінюється, то необхідно регулярне резервне копіювання даних. Крім того, з безпекових мiркувань, а також з метою розширення функціоналу проекту, необхідно виконувати постійне оновлення системи керування контентом, а також її складових, наприклад, плагінів і ПЗ керування форумом, засобів відображення фото- і відеоматеріалів.

  Головне, підтримуйте гарнi партнерські відносини з розробником сайту. Це дозволить вам вивести сайт на необхідний бізнес-рівень і виконати всі потрiбнi завдання.

Відкиньте будь-які…
Як домогтися відві…

Можна зберігати куки?

Куки потрібні для зручної навігації по сайту